KIRŞEHİR ŞUBE ÜYELERİMİZLE KAHVALTIDA BULUŞTU.

Kırşehir Türk Eğitim-Sen Kadın Kolları, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla 10.03.2018 Cumartesi günü Kocatepe Kahve Evinde kahvaltı etkinliği düzenledi. Etkinlikle bir açıklama yapan Kırşehir Kadın Kolları  Başkanı Münevver Deniz şunları kaydetti:

“Sayın Türk Eğitim-Sen üyelerimiz, basınımızın değerli temsilcileri; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle gerçekleştirdiğimiz kahvaltı etkinliğine Kırşehir Türk Eğitim Sen yönetimi kadın kolları olarak hoş geldiniz diyor, saygılarımı sunuyorum. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dünyanın her yerinde kadının anıldığı, sorunların değişik platformlarda tartışıldığı bir gündür. Biliyoruz ki kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadının sorunu değildir.

Bu konu sürdürebilir, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yolu olup sosyal ,ekonomik, kültürel ve çevresel güvenliği başarmanın da ön koşuludur. Demokratik ileri bir toplum için kadınların güçlendirilmeleri etkinlik alanlarının genişletilmesi ,çalışma şartlarının iyileştirilmesi eğitim, istihdam, sağlık ve hukuk gibi alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabilir olmaları dolasıyla büyük önem taşımaktadır.

 Tüm dünyada tartışılan kadın kimliği ülkemizde ırksal, kültürel ,etnik ,dini ve benzeri farklılıkları içerisinde algılanmakta ve bu farklılıklarıyla gerek sosyal gerek siyasal hayatımızı zenginleştirmektedir. Bu zenginlik sadece demokrasimizi güçlendirmemekte aynı zamanda toplumsal ahengimize de ortaya koymaktadır. Osmanlıdan günümüze bu çeşitlilik ve kimlik zenginliğini yaşayan ülkemizde kadınlar erkeklerle birlikte sosyo kültürel siyasal tarihimizin inşa ve ihyasında büyük roller üstlenmişlerdir. Unutulmamalıdır ki, istiklal savaşının Nene Hatunun, Halide Edip Adıvar’ı, Halime Çavuş bizim kadınlarımızdır. Tarih bize bu konuda şöyle seslenir; kadının müdahil olmadığı kafasında yer bulamadığı hiçbir sosyo kültürel hareket başarıyı yakalayamaz.

Değerli konuklar, değerli üyelerimiz malumunuz sendika biraz tek başına yapamadığımızı hep birlikte yapabildiğimiz toplumsal buluşma alanıdır. Bu alanda sizinle birlikte çalıştığımız için bize destek verdiğiniz için bugün daha da güçlüyüz. Desteğinize, ilginize, iş birliğinize Kırşehir Türk Eğitim-Sen şubesi olarak teşekkür ediyoruz. Kıymetli misafirler basınımızın güzide temsilcileri bizler kadın ve erkeğin bir bütünün iki eşit yarısı olduğuna inanan bir gelenekten geliyoruz. Cinsiyetler arasında adaleti şiar edilen bir dinin mensupları olarak erkek ve kadının karşılıklı adalet ve hakkaniyet içinde yeryüzünü birlikte imar edeceğine inanıyor ve bunun için çalışıyoruz.

İşte bugün bu sorumluluğu yeniden hatırlama vaktidir. Hayatın ağır yüklerini taşıyan elinin emeğini göz nuruyla birleştiren, küçük yüreğine koskoca sevgiler sığdıran, güçsüz bedenlerin güçlü kahramanlarıdır kadınlar. Daha öncede ifade ettiğim gibi bu gün dünya kadınlar günü dünyanın dört bir yanında, çocuklarıyla savaşın ortasında kalan ve çeşitli nedenlerle hak hukuk ve adalet mücadelesi veren kadınları yürekten destekliyor verdikleri mücadelede de zafer diliyorum.

Bunun yanı sıra kadınlarımıza karşı bütün katliamları şiddetle kınıyoruz bu yapılan olayların bir an evvel durulması için Türk Eğitim-Sen Kadın Kolları olarak yetkililerden acilen çözüm istiyoruz.

Ayrıca Türk Eğitim-Sen Kadın Kolları olarak Afrin’de savaşan Mehmetçiklerimize selam ve dualarla zafer ihsan eylemeyi Yüce Allahtan diliyorum.            

Değerli Türk eğitim-sen üyeleri kadın varsa umut var diyerek 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor saygılarımı sunuyorum.”